Resolem els teus dubtes sobre altes i baixes fins a final de temporada

Carlos Pallarés, de El teu Gestor Esportiu, respon a diverses preguntes formulades per Castelló Base de cara al final de la temporada.

-¿Fins quan es poden donar altes en un equip (estem parlant des de Preferent Juvenil a Prebenjamí)? Passat el termini, per qüestions mèdiques (per exemple un equip sense porters), ¿pot donar-se d'alta un porter que no hagi jugat per exemple en Preferent Infantil en un equip d'aquesta categoria?

La data màxima per a poder inscriure equips en competicions organitzades per la FFCV ve establida cada temporada per circular. Aquesta temporada 2022-2023 la data màxima per inscriure futbolistes és el 20 d'abril de 2023. Passada aquesta data no es pot donar d'alta cap llicència de futbolista.

Tram

-Un jugador amb fitxa B, automàticament, passa ser jugador amb fitxa A si juga un mínim de partits amb l'A? O sempre és B tret que el club li doni alta amb l'A?

En equips dependents poden pujar futbolistes a l' equip o de categoria superior i retornar al d' origen sense cap classe de limitacions, llevat de les que figuren a l' article 100 del RG

-¿Un equip de Preferent Cadet per exemple Grup 1 fins quan es podria reforçar i amb quines limitacions -procedència del jugador de categoria superior, mateixa categoria o categoria inferior-?

La data màxima per donar d' alta nous jugadors és fins al 20 d'abril. Els futbolistes podran obtenir llicència amb un altre club quan el seu compromís s'hagués cancel·lat. Aquest dret ho serà sense cap limitació quan l' equip del club d' origen i el nou estiguin adscrits a divisió diferent o fins i tot, sent la mateixa, a grups diferents. Si els equips dels dos clubs estiguessin adscrits a la mateixa divisió i, si és el cas, grup, quedaran exclosos de la possibilitat que consagra el present article aquells futbolistes que haguessin intervingut en el d' origen durant vuit o més partits oficials de qualsevol classe, sigui quin sigui el temps en què van actuar.

-Un jugador comença lliga amb fitxa A, no juga prou, i li donen d'alta al B. ¿Això quan es pot fer? Si li donen d' alta al B, ¿pot anar convocat amb l'A si prèviament va jugar amb aquest equip i va tenir fitxa en aquest A?

Els i les futbolistes la llicència dels quals es cancel·li en el transcurs de la mateixa temporada, no podran obtenir llicència ni alinear-se en el mateix equip del club al qual ja van estar vinculats. És a dir si té llicència a l'equip B, no podrà alinear-se a l' equip A.

Llavors un B que juga al CDCS B Cadet i ha jugat més de 10 partits amb l' A, automàticament passa a tenir llicència A? O una altra pregunta, ¿pot jugar amb el B si ha jugat més de 10 partits amb l' A?

No cal canviar de llicència, ja que es tracta d' equips dependents. El futbolista pot retornar al d'origen sense cap mena de limitacions, llevat de les que figuren a l' article 100 del RG

-Un club pot prohibir donar la baixa a un jugador que li interessa un equip de diferent categoria de l' equip de procedència?  ¿Quin és el procediment a seguir en aquests casos?

Els futbolistes signen uns compromisos amb els clubs i aquests s'han de complir. En cas que el jugador demani la baixa i el club no la formalitzi, el jugador pot acudir al Comitè Jurisdiccional de la FFCV perquè decideixi en cada cas concret i les circumstàncies sobre aquestes decidirà una vegada escoltades totes les parts.

Si un jugador porta 4 targetes amb un equip Cadet A i li treuen una altra targeta amb el Juvenil, ¿ha de complir sanció i amb quin equip?

Les targetes es comptabilitzen a cada equip que al jugador li mostren la targeta groga.

Si li treuen la cinquena amb el seu equip, ¿pot jugar amb el Juvenil?

No pot ser alineat en cap dels equips fins que compleixi la sanció en l' equip que va ser sancionat.

Un jugador té 3 TA i li treuen doble groga. ¿Compleix sanció per acumulació o doble groga? Si compleix per doble groga i expulsió, ¿et quedes amb tres al cicle?

Compliria una sanció per l'expulsió per doble groga i seguiria amb el cicle de les 3 targetes grogues.

Hi ha vegades que jugues el partit oficial que et treuen la cinquena targeta dissabte però el Juvenil juga diumenge, és a dir, davant la reunió del Comitè Disciplinari. ¿Pots jugar fins que no és ferma la sanció?

Si pot jugar, ja que fins que es reuneixi el Comitè de Competició i emeti una resolució el jugador no està sancionat i pot ser alineat.

DEIXA UNA RESPOSTA

Si us plau escriure el teu comentari:
Introduïu aquí el vostre nom